|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1590 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Do opublikowania konspektu zajęć zachęciły mnie słowa Hanny Bechlerowej "Nie podziwiając przyrody, każdy staje się jakby uboższy, traci ważną dla człowieka wrażliwość." Zjawiska przyrodnicze są źródłem doznań estetycznych, przyczyniają sie do rozwoju ciekawości, myślenia przyczynowego, oraz dostrzegania zależności między faktami i ich przyczynami.
KONSPEKT
ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO – PRZYRODA
Grupa: 4-5 latki
Treści programowe: sfera kontaktów ze światem – przyroda
Literatura: Trojanowska – Sznajder ,,Dźwięki wokół nas” H. Bechlerowa ,,Jedna srebrna kropla”
Temat; WĘDRUJĄCA KROPLA
Cel główny: rozumienie stałości obiegu wody w przyrodzie i przyczyn jej występowania w różnych postaciach
Cele szczegółowe:
1. zna treść opowiadania 2. potrafi wypowiadać się na temat swoich spostrzeżeń i wyciągnąć wnioski 3. potrafi odpowiadać na pytania 4. rozpoznaje niektóre litery
Metoda: słowna, oglądowa, czynnościowaPomoce : magnetofon, ilustracje, wizytówki
PRZEBIEG ZAJECIA
1. Nauczycielka wita się z dziećmi które np. Mają jasne włosy, jeden nosek itp.
2. Zagadka słowna: Służy do mycia, służy do picia, Bez niej na Ziemi nie było by życia
- Co to jest?
- Dlaczego bez wody nie było by życia?
3. Opowiadanie ,,Jedna kropla wody”
- omówienie treści opowiadania
- ułożenie historyjki obrazkowej na tablicy- jak zmieniała się kropla wody podczas swej podróży
Nauczycielka zwraca uwagę dzieciom na fakt, że woda, wędrując po świecie, ulega skażeniu. Zawiera brud, kurz i bakterie. Do picia nadaje się wyłącznie po oczyszczeniu tj. filtrowaniu lub przegotowaniu
4. Zabawa ruchowa ,,Deszczyk” – z pedagogiki zabawy Klanza
5. Czy wodę można usłyszeć? (nagranie z magnetofonu)
6. Zabawa z wizytówkami: odczytanie słowa- kropla – poszukanie takich samych liter w swoich imionach
7. Zagadka obrazkowa.
Dzieci oglądają ilustracje. Wskazują która nie pasuje do pozostałych(przedstawiająca pustynię) i uzasadniają odpowiedź.(tutaj nie ma wody)
8. Zabawa ruchowa. Dzieci pokazują wodę według własnych pomysłów np. pływanie, chodzenie po kałużach, łowienie ryb itp.
9. Praca przy stolikach
Przyklejenie chmurki i kropel deszczu na kartce i wycięcie odpowiedniej cyfry. Zakończenie zajęcia.
konspekt opracowała Beata Dębowska |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|